Epitafia

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Epitafia i obrazy


Strona użytkowa z wybranymi epitafiami i obrazami potrzebnymi do innych artykułów, a zwłaszcza artykułu Herby mieszczan wrocławskich. Zobacz też Herby na epitafiach.


Heinrich von Pförttner, Wilków Średzki

Epitafium Heinricha von Pförttner (zm. 18 VIII 1660) na zewnętrznej ścianie kościoła filialnego pw. św. Mateusza w Wilkowie Średzkim (Wilkau), w pow. średzkim, w gm. Kostomłoty.

Płyta inskrypcyjno-heraldyczna na południowej elewacji kościoła. Osiem herbów. Po stronie ojcowskiej: Pförtnerów (der Pförtner), Heugelów, Prockendorfów (der Brockendörfer) i Hornigów, (der Hürniger), a matczynej: Ladebach (der Ladebeacher), Morenberg (der Morenberger), Wolf (der Wolften), Hammerstirn (der Hammerstirn)[1]

Heinrich von Pförttner, pan na Wilkowie, studiował na uniwersytetach w Lipsku (1590), Altdorfie koło Norymbergi (1618) i Frankfurcie nad Odrą (1623). Był sędzią ziemskim księstwa wrocławskiego. Żnanaty z Elżbeitą Seyfert. Małżeństwo nie pozostawiło potomków, a Elżbieta poślubiła po śmierci Heinricha Ernsta Ferdinanda von Klaussnitz, wnosząc mu w posagu majątek Wilków. Zmarła 16 III 1678 r, a drugi mąż, który został baronem, w 1704 r.

Inskrypcja w tłumaczeniu brzmi:

A + Ω. Tu leży i spoczywa szlachetnie urodzony, dostojny, wielce szanowany Pan Heinrich von Pförtntner und Hellen, dziedziczny pan tutaj na Wilkowie, z łaski Cesarza Rzymskiego, także Węgier i Czech, Królewskiego Majestatu; sędzia dworski księstwa wrocławskiego i średzkiego okręgu, który zmarł w Bogu 18 sierpnia 1660 roku w wieku 61 lat, oby Bóg był mu łaskawy i wraz z nami pozwolił mu na radosne zmartwychwstanie w Dniu Ostatecznym do życia wiecznego.

Św. Paweł do Rzymian w 8. rozdziale, wersecie 18: Cierpienia obecnego czasu nie są godne porównania z chwałą, która ma się objawić w nas.

Przypisy

  1. CZOŁO MŁOTA, u młotów wielkich część przodkowa, przez którą wygląda toporzysko; передъ молотовища, f. front de marteau, n. Hammerstirn (Hieronim Łabędzki, Słownik górniczy, Warszawa 1868).