Boćki

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Św. Jan Nepomucen, Boćki
Św. Jan Nepomucen, Boćki, fot. 2002
Figura św. Jana Nepomucena w Boćkach
Św. Jan Nepomucen, Boćki, fot. 2002

Boćki w powiecie bialskim są dużą gminną wsią, położoną nad Nurcem, kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Bielska Podlaskiego w kierunku Siemiatycz.

Od 1506 r. miejscowość była własnością Sapiehów i stała się ośrodkiem ich podlaskich majętności, liczących w XVI-XVIII w. około 3600 hektarów. Magnackim właścicielom zawdzięcza byłe miasteczko najstarszą z zachowanych na Podlasiu kamienną figurę św. Jana Nepomucena z ok. 1741 r. autorstwa Tomasza Huttera (Thomasa Huettera)[1].

Praktycznie wszystkie z nielicznych podlaskich kamiennych Nepomuków z XVIII w. są fundacji magnackiej. Najstarszy był św. Jan ufundowany w 1728 r. w Ciechanowcu przez Ossolińskich. Zachowało się po nim tylko zwieńczenie cokołu przechowywane w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa. Fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego jest figura świętego w Szczytach-Dzięciołowie. W Mordach figura św. Jana Nepomucena znajduje się przy wjeździe do miejscowości, na osi założenia pałacowo-parkowego przy ul. Narutowicza. Pochodzi z XVIII wieku. Wszystkie są wysokiej klasy artystycznej. Jest jeszcze mniej imponująca figura w będących własnością Sapiehów Siemiatyczach.

Barokowa rzeźba z piaskowca w Boćkach stoi naprzeciw kościoła na kamiennym cokole. Postać ma 220 cm i jest przedstawiona w klasyczny dla wizerunków św. Jana Nepomucena sposób. Stojący w kontrapoście święty ubrany jest w strój wyższego duchownego z okresu kontrreformacji, a więc w sutannę, rokietę ozdobioną koronką i mantolet. Głowę chroni biret. Pofałdowane szaty dodają figurze lekkości i dynamiki. Święty ma głowę zwróconą w lewo i lekko pochyloną w kierunku Chrystusa na trzymanym w rękach krucyfiksie opartym na lewym ramieniu. Prawa dłoń oprócz krzyża podtrzymuje również dużą palmę męczeńską.

Rzeźba przyjechała do Bociek z Jarosławia. Tam miał warsztat Tomasz Hutter, pochodzący z Bawarii jeden z najważniejszych przedstawicieli późnego baroku w rzeźbie małopolskiej I połowy XVIII w.

Przypisy

  1. Wojciech Kowalczuk, Wiesława Pawlak, Jan Nepomucen święty przydrożny, katalog wystawy Białystok - Łomża 2004
Publikacja - 2009 r.
Aktualizacja - 2009 r.