Kapliczki, krzyże i figury przydrożne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
| font: 115% Verdana; color:black;height:30px" align="center" bgcolor="#BDB76B" cellpadding="0" | '''Zbiór artykułów związanych z małą architekturą sakralną i historią - nie tylko Wrocławia'''
| font: 115% Verdana; color:black;height:30px" align="center" bgcolor="#BDB76B" cellpadding="0" | '''Zbiór artykułów związanych z małą architekturą sakralną i historią - nie tylko Wrocławia'''
|-
|-
|style="border-top:1px solid #006699;" bgcolor="f3f3ff"|Początkowo byliśmy miejscem gromadzącym informacje i dokumentację fotograficzną o kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych. W związku z poszerzeniem kręgu zainteresowań autorów nazwa strony przestała precyzyjnie odzwierciedlać jej treść, gdyż coraz więcej artykułów dotyczy historii Wrocławia, a zwłaszcza jego średniowiecznego mieszczaństwa. Zachęcamy do lektury naszych artykułów z wszystkich dziedzin, wierząc, że nieco zmieniona specyfika strony, czyniąca z niej po części almanach wrocławski, jest jej atutem.
|style="border-top:1px solid #006699;" bgcolor="f3f3ff"|Początkowo byliśmy miejscem gromadzącym informacje i dokumentację fotograficzną o kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych. W związku z poszerzeniem kręgu zainteresowań autorów adres strony przestał precyzyjnie odzwierciedlać jej treść, gdyż coraz więcej artykułów dotyczy historii Wrocławia, a zwłaszcza jego średniowiecznego mieszczaństwa. Zachęcamy do lektury naszych artykułów z wszystkich dziedzin, wierząc, że nieco zmieniona specyfika strony, czyniąca z niej po części almanach wrocławski, jest jej atutem.


W pracy przyświeca nam wciąż nasze pierwotne motto dotyczące kapliczek przydrożnych, zawarte w słowach Zygmunta Glogera sprzed ponad stu lat. Kapliczki przydrożne, te z jego czasów, nabrały piękna i uroku. Te nam współczesne stanowią aktualny obraz lokalnej kultury. Powody ich znikania mogą być już inne, co nie znaczy, że nie należy zebrać i odtworzyć wiedzy o nich.
W pracy przyświeca nam wciąż nasze pierwotne motto dotyczące kapliczek przydrożnych, zawarte w słowach Zygmunta Glogera sprzed ponad stu lat. ''Stare te zabytki wiejskiej sztuki i budownictwa giną z rokiem każdym i przyjdą takie czasy, w których z powodu samej starości znikną zupełnie. Dopóki więc istnieją tu i ówdzie, choć nie zawsze piękne lub ciekawe, ale zawsze dające obraz miejscowej kultury, powinny być ołówkiem lub fotografią odtworzone i zebrane z całego kraju.'' Sądzimy, że słowa te pośrednio można odnieść także do ludzi, takich jak dawni wrocławscy mieszczanie, których również warto ocalić od zapomnienia.
 
''Stare te zabytki wiejskiej sztuki i budownictwa giną z rokiem każdym i przyjdą takie czasy, w których z powodu samej starości znikną zupełnie. Dopóki więc istnieją tu i ówdzie, choć nie zawsze piękne lub ciekawe, ale zawsze dające obraz miejscowej kultury, powinny być ołówkiem lub fotografią odtworzone i zebrane z całego kraju.''  
|-
|bgcolor="f3f3ff"|
|-
|-
|bgcolor="f3f3ff"| '''Liczba stron - 449, liczba zdjęć - {{NUMBEROFFILES}}''' [[Plik:Fb-ikona.png|60px|right|link=https://www.facebook.com/kapliczkiprzydrozne]]  
|bgcolor="f3f3ff"| '''Liczba stron - 518, liczba zdjęć - {{NUMBEROFFILES}}''' [[Plik:Fb-ikona.png|60px|right|link=https://www.facebook.com/kapliczkiprzydrozne]]  
|}
|}
</td></tr>
</td></tr>
Linia 61: Linia 57:


[[Spis artykułów]]
[[Spis artykułów]]
__NOTITLE__

Aktualna wersja na dzień 00:22, 21 mar 2024

482

Spis artykułów