Rząśnik

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Chrystus Frasobliwy (fot. 2002)
Krzyże drewniane (fot. 2002)
Krzyż rocznicowy, w tle szkoła (fot. 2002)

Rząśnik (Rząśnik Lubotyński) gmina Stary Lubotyń, powiat ostrowski.

Typowa nieduża wieś na północno-wschodnim Mazowszu, położona w oddaleniu od głównych szlaków komunikacyjnych. Była wsią włościańską należącą od XV w. do odległego o ponad 100 km klasztoru Kanoników Regularnych w Czerwińsku nad Wisłą, a po kasacie klasztoru od 1819 r. do Skarbu Królestwa Polskiego (Kongresowego). W związku z takim położeniem i mieszkańcami nie ma tu zabytkowych fundacji szlacheckich czy duchownych, są za to będące wyrazem wiary i życia ludu krzyże i kapliczki.

  • Wysoki drewniany krzyż znajdujący się tradycyjnie w mazowieckich wsiach w ich centralnej części. W miejscu takim krzyż stoi "od zawsze". Niedawno obok starego postawiono nowy. Dzieje się tak, gdy dotychczasowy krzyż jest już mocno zniszczony lub wskutek kilkukrotnego skracania z powodu gnicia dolnej części w ziemi jego historia zbliża się do końca. Nieraz bezpośrednią inspiracją są misje w parafii. Stary krzyż będzie stał do całkowitego zniszczenia, a gdy to nastąpi, zostanie spalony, najpewniej w "Wielgą Sobotę".
  • W pobliżu powstałej w 1919 r. dwuklasowej szkoły powszechnej stoi murowany krzyż z 1928 r. Jest to "ofiara dzieci szkoły p. w Rząśniku staraniem nauczycielstwa p.p. Kraszewskich na pamiątkę dziesięciolecia niepodległości Polski". Inskrypcję na figurze uzupełnia napis "Boże Błogosław Polskę 19 V 28 R" oraz kaplerz z obrazkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Były to jeszcze czasy, gdy łączenie wiary z patriotyzmem nie było potępiane, a nauczyciele oprócz niesienia kaganka oświaty wpajali umiłowanie ojczyzny.
  • Przed jednym z domów umieszczono współczesną kapliczkę nawiązującą do tradycji. Kłoda drzewa stylizowana na barć chroni figurkę Chrystusa Frasobliwego w stylu ludowym. Kłodę obsiadają kolorowe ptaszki, a wieńczy metalowy krzyż. Drugi metalowy krzyż umieszczony jest przy wnęce z Chrystusem.