Figura św. Erazma w Majdanie Królewskim

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim, województwo podkarpackie.

W tej dużej lasowiackiej wsi, w okolicy skrzyżowania głównej drogi z drogą w kierunku Porąb Dymarskich znajduje się XVIII-wieczna kamienna barokowa figura św. Erazma. Pomimo że święty z Formii zaliczany jest do grupy Czternastu Świętych Wspomożycieli (święci, których wstawiennictwo Kościół katolicki uznał za wyjątkowo skuteczne, zwłaszcza w wypadku chorób), nie jest on zbyt popularnym patronem polskich kapliczek. Istnieją parafie i kościoły pod jego wezwaniem, ale kapliczki występują incydentalnie.

Św. Erazm (znany też jako Elmo) jest postacią na wpół legendarną. Jako biskup Formii został prawdopodobnie umęczony w czasach prześladowania chrześcijan za cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV w. Według późniejszych legend był biskupem w Syrii i tam w cudowny sposób zniósł tortury, a anioł poprowadził go do Formii.

Nieznanej fundacji i wykonawstwa figura w Majdanie Królewskim przedstawia świętego w klasycznym dla niego typie ikonograficznym: strój biskupa, księga, palma męczeńska, korba z zawiniętymi na niej wnętrznościami męczennika (z podstawowych atrybutów brakuje biskupiego pastorału). Pomimo upływu czasu i widocznego wpływu warunków atmosferycznych na stan rzeźby pozostaje ona wciąż wyrazista.