Pomnik Trójcy Świętej w Szalejowie Dolnym

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Zaskakująca figura w Szalejowie Dolnym pod Kłodzkiem.

Antropomorficzne (osobowe) przedstawienie Ducha Świętego pojawiało się w chrześcijaństwie, gdyż wizerunek trzech osób czy twarzy w najbardziej elementarny sposób ilustruje "tajemnicę Trójcy Świętej". W Kościele zachodnim zawsze budziło jednak kontrowersje i w końcu zostało w ogóle zakazane przez papieży (Urbana VIII - 1628, Sollicitudini Nostrae Benedykta XIV - 1745), nie tylko w wyniku aktualnej doktryny teologicznej, ale również ze względu na podatność takich wizerunków na łatwe zarzuty, chociażby politeizmu katolików, ze strony protestantów, a potem XVIII-wiecznych racjonalistów.

Dla zakazu miało też znaczenie stosowanie typu tricephalusa do postaci negatywnych — Lucyfera i Antychrysta (patrz ilustracja 5).

Tymczasem pod bokiem arcypapieskich jezuitów z Kłodzka powstała, prawdopodobnie w I połowie XVIII w., taka oto figura Trójcy Świętej, na której po lewicy Boga Ojca siedzi Duch Święty w człowieczej postaci. Ewenement na skalę nie tylko hrabstwa kłodzkiego czy Śląska, ale i Europy. Zakazy papieskie nie działały wstecz, więc zachowały się antropomorficzne wizerunki Trójcy Świętej, ale nie na wolnostojących figurach (pomnikach), jak w Szalejowie Dolnym.

Fundatorem był Christoph Wolf. W 2006 r. figura została odnowiona.