Pomnik Trójcy Świętej w Szalejowie Dolnym
Zaskakująca figura w Szalejowie Dolnym pod Kłodzkiem.
Antropomorficzne (osobowe) przedstawienie Ducha Świętego pojawiało się w chrześcijaństwie, gdyż wizerunek trzech osób czy twarzy w najbardziej elementarny sposób ilustruje "tajemnicę Trójcy Świętej". W Kościele zachodnim zawsze budziło jednak kontrowersje i w końcu zostało w ogóle zakazane przez papieży (Urbana VIII - 1628, Sollicitudini Nostrae Benedykta XIV - 1745), nie tylko w wyniku aktualnej doktryny teologicznej, ale również ze względu na podatność takich wizerunków na łatwe zarzuty, chociażby politeizmu katolików, ze strony protestantów, a potem XVIII-wiecznych racjonalistów.
Dla zakazu miało też znaczenie stosowanie typu tricephalusa do postaci negatywnych — Lucyfera i Antychrysta (patrz ilustracja 5).
Tymczasem pod bokiem arcypapieskich jezuitów z Kłodzka powstała, prawdopodobnie w I połowie XVIII w., taka oto figura Trójcy Świętej, na której po lewicy Boga Ojca siedzi Duch Święty w człowieczej postaci. Ewenement na skalę nie tylko hrabstwa kłodzkiego czy Śląska, ale i Europy. Zakazy papieskie nie działały wstecz, więc zachowały się antropomorficzne wizerunki Trójcy Świętej, ale nie na wolnostojących figurach (pomnikach), jak w Szalejowie Dolnym.
Fundatorem był Christoph Wolf. W 2006 r. figura została odnowiona.
-
1. Trójca Święta w Szalejowie Dolnym
-
2. Szalejów Dolny, Trójca Święta
-
3. Antropomorficzne przedstawienie Trójcy Świętej (V w.); Bazylika Matki Bożej Większej Rzym.
-
4. Urschalling, Bawaria (prawd. XIII w.) Trójca Święta z Duchem Świętym jako kobietą?
-
5. Dante i Wergiliusz widzą, jak Lucyfer o trzech twarzach (Tricephalus) pożera Judasza, Kasjusza i Brutusa; iluminacja Boskiej komedii z I poł. XIV w.
-
6. Polska, XVII w. malarz nieznany; Tricephalus, osobowe przedstawienie Trójcy Świętej (Muzeum Narodowe w Poznaniu)