Krzyże z Chrystusem z blachy w Dolnej

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Województwo opolskie
Krzyże z Chrystusem z blachy
Mapa krzyży z Chrystusem z blachy


Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy w Dolnej (dodatkowa nazwa w języku niemieckim Dollna) w gm. Leśnica, w pow. strzeleckim, w woj. opolskim.


1. Krzyż przed wsią od strony Poręby

Na krzyżu przydrożnym, przed wsią Dolna od strony Poręby w pobliżu autostrady (50°27'59.7"N 18°13'35.4"E), była do niedawna blaszana figura Chrystusa. Nowy Titulus (tabliczka z napisem INRI), charakterystyczny dla produkowanych masowo figur Ukrzyżowanego ze sztucznego tworzywa, wskazuje, że brak blaszanego Chrystusa (fot. z prawej, marzec 2019) nie wynika z konserwacji i malowania, lecz nastąpiła niekorzystna zmiana. Niestety jest to częsty przypadek. Pierwsze zdjęcie z 2009 r., jeszcze z wyciętym z blachy sylwetkowo i malowanym Chrystusem, pochodzi ze strony kapliczkstrzeleckie.pl. Pod Chrystusem był malowany na blasze obraz (głowa) Matki Boskiej. W czasie uroczystości Dni Krzyżowych do krzyża dochodzi procesja wiernych. Według ustnego przekazu mieszkańców wsi krzyż został ufundowany przez poszkodowaną w nieszczęśliwym wypadku osobę jako wotum za uleczenie.

2. Krzyż na wschodnim krańcu wsi

Krzyż w Dolnej, na wschodnim krańcu wsi, przy odejściu polnej drogi w kierunku Strzelec Opolskich(50°28'05.6"N 18°14'28.3"E). Pierwsze zdjęcie wykonane w 2009 r. (pochodzi ze strony kapliczkistrzeleckie.pl). Z kolejnych zdjęć (2019) wynika, że w międzyczasie dokonano wymiany drzewca krzyża oraz odmalowano postać Chrystusa. Niestety znowu wymaga ona odnowienia. Według ustnego przekazu mieszkańców wsi krzyż powstał w latach 80. XX w. Być może chodzi o dokonaną w tym czasie wymianę drzewca na nowe. Jeżeli rzeczywiście nie było w tym miejscu wcześniej krzyża, to postać blaszanego Chrystusa pochodzi z jakiegoś innego krzyża.

Publikacja - 2019 r.
Aktualizacja - 2019 r.