Krzyż kamienny koło kościoła Świętego Krzyża w Żywcu

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kamienny krzyż przy kościele Trzech Krzyży w Żywcu
1. Krzyż kamienny stoi na cmentarzu kościelnym, przy zachodnim wejściu

Tegoż dnia ostatniego lipca [1624 r.] Michał Gnidka, miejski synek żywiecki, w Żywcu przez sąd zginął, że rodziców swoich nie słuchał i na złość im wszystko robił i kradzieżą się bawił. Za co u kościoła Świętego Krzyża pod parkanem, pod Bożą Męką kamienną ściąt i tam pogrzebion. Na którego grobie, na pamiątkę tego rodzice jego dali krzyż kamienny wykonać i tamże postawić, który dotąd stoi przy tej Bożej Męce, czego każden o tem nie wie.

Tak wyjaśnił w kronice miasta pt. Chronografia albo Dziejopis Żywiecki pochodzenie kamiennego krzyża na cmentarzu przy kościele Świętego Krzyża w Żywcu (kościół Trzech Krzyży) Andrzej Komoniecki (1658-1720), od 1686 r. burmistrz, a od 1688 przez następne 40 lat wójt Żywca. Przy tym gotyckim kościele z XV w. chowano w XVII i XVIII w.[U 1] skazańców, na których wykonano wyrok śmierci. Plac przykościelny był także miejscem wykonywania wyroków przez ścięcie. Jak wskazuje Komoniecki, egzekucje odbywały się pod kapliczką - tzw. Bożą Męką. Jej powstanie włodarz miasta opisuje tak: Tegoż roku [1618] ućciwa Zofia Kiełzaczka, mieszczka żywiecka legowała pewną summę na Bożą Mękę kamienną, prosząc przy śmierci, aby u kościoła Świętego Krzyża wystawiona była. I tak stało się i dotąd pamiątka z niej jeszcze się pokazuje.

Obok kościoła znajdował się niegdyś cmentarz, na którym w XVII i XVIII w. zostały pochowane osoby skazane przez sąd miejski na karę śmierci. Na ich grobach umieszczono kamienne krzyże, lecz do dzisiaj zachował się tylko jeden z nich. Na fali mody na krzyże pokutne również krzyż z Żywca zaczął być wymieniany w zestawieniach takich krzyży, pomimo że nie a ma nic wspólnego z zabójstwem ani ugodą pomiędzy zabójcą i rodziną zabitego, a to takie akty zawierały nieraz postanowienia co do postawienia krzyża, który nazywany jest współcześnie krzyżem pokutnym ew. krzyżem pojednania.


Uwagi

  1. Cmentarz przy kościele Świętego Krzyża funkcjonował od momentu założenia kościoła do edyktu cesarza Józefa II (tzw. Józefiny) z roku 1784, kiedy to zakazano chowania w obrębie miasta.