Kapliczka w Bukownej

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Buchwald, kapliczka, fot. 1909

Kapliczka w Bukownej. Bukowna (Buchwald) gm. Lubin, pow. lubiński.

Ilustracja starożytności z okolic Legnicy. To stara kolumna pamiątkowa znajdująca się na terenie posiadłości w Buchwaldzie, w powiecie Lüben. W ogrodzie warzywnym wznosi się około 4-metrowa kamienna kolumna z nakryciem w formie kapliczki, z której już wyłamano kawałek, ponieważ, jak mówi się, spodziewano się tam znaleźć skarby. Powstanie tej kolumny jest wynikiem potrzeby zadośćuczynienia. Ludzie opowiadają, że dwóch rycerzy miało tam zostać zabitych w pojedynku. Na taki właśnie powód wskazuje inskrypcja, na której można jeszcze bardzo wyraźnie dostrzec słowa "Zemsta należy do mnie" oraz dodatkowo słowo "przebaczenie". Miejmy nadzieję, że te wiersze staną się powodem, by ten interesujący pomnik, jak wiele tego rodzaju pomników pojednania, został zachowany dla przyszłości. Obecnie nie wymaga on jeszcze wiele, aby go ochronić[1].

Okazały pomnik z Buchwaldu, w powiecie Lüben opowiada o wydarzeniu, które właściwie rzuca światło na bezprawie i brutalność panujące wówczas. Wysoka kolumna z piaskowca na swoim kapitelu nosi sześcian, który na górze jest zakończony piramidą. Na czterech stronach obok cytatów biblijnych i dwóch herbów, w tym herbu von Brauchitsch, znajduje się napis: "Roku 1565 w sobotę przed Wielkanocą został szlachetny, zaszczytny i dobrze znany Friedrich von Brauchitsch z Braunsdorfu zastrzelony i zamordowany przez braci Georga i Steffana Rothkirchen z Panten tu, w Buchwaldzie, w sposób żałosny, zły i podstępny. Niech Bóg będzie mu na wieki łaskawy i miłosierny." Ludzie opowiadają sobie, że tutaj dwaj młodzi szlachcice stoczyli pojedynek kuszami. Prawdopodobnie strzała w jednym z herbów dała powód do przypuszczenia, że właśnie taka broń została użyta.[2].

Przypisy

  1. Notatka w Schlesien. Illustrierte Zeitschrift für die Pflege heimatlicher Kultur. Jg. 3 (1909/1910), s. 88.
  2. Max Hellmich. Wenn Steine reden ... ! Schlesische Monatshefte : Blätter für Kultur und Schrifttum der Heimat. Jahrgang X, Juni 1933, Nummer 6.