Herby na sklepieniu Izby Seniora Rady
Izba Seniora Rady Ratusza we Wrocławiu otrzymała w latach 1484-1485 gwiaździste sklepienie ze zwornikami heraldycznymi i wspornikami w postaci ludzkich popiersi. 17 zworników to 17 tarcz herbowych z herbami i gmerkami zasiadających w tym czasie w Radzie i Ławie. Ośmiu rajców (panów stołowych) na czele z Seniorem Lukasem Eisenreichem i dziewięciu ławników[1]. Sklepienie jest swoistą fotografią zbiorową Rady i Ławy z lat 1484-1485. Właśnie herby radnych ułatwiły ustalenie daty powstania sklepienia[2].
Herby
Schemat ułożenia herbów i herb Seniora Rady
-
Sklepienie Izby Seniora Rady Wrocławia - schemat rozmieszczenia herbów. R to rajca, Ł - ławnik, numery oznaczają miejsce w hierarchii; orientacja według ułożenia herbu 1R.
-
1R. Senior Rady Lukas Eisenreich (Eysenreich)
-
Lukas Eisenreich, fot. 1937
Drugi krąg, rajcy
-
2R. Peter Krebel (Krebil)
-
3R. Nicolaus Tinczmann
-
4R. Johannes (Hans) Crapff (Crapp, Krapp,Krappe)
-
5R[3] David Jentsch
Trzeci krąg, rajcy i ławnicy
-
6R. Rajca Hans Haunold
-
7R. Rajca Staschke Protschky
-
8R. Rajca Mathias Lebe
-
2Ł. Ławnik Witche (Witsche, Wittigo) Lewenberg (Lemberg)
-
4Ł. Ławnik Hans Gremmel
-
5Ł. Ławnik Andreas Yban
Czwarty krąg, ławnicy
-
6Ł. Caspar Poppel(au)
-
7Ł. Wencel Reichel
-
8Ł. Heronimus (Jeronimus) Meis(e)ner (Meißner) (4W)
-
9Ł. Laurencius Heugel
-
Portret Petera Krebela (2R) z I poł. XVII w.
-
Dawid Jentsch (5R) i Wawrzyniec Heugel (9Ł) w roku 1488[4]
-
Rada Wrocławia podczas obrad; Georg Scholtz Młodszy, 1668.
-
Norymberga; Ratusz, Izba Rady, 1607
-
Ratusz w Toruniu, rozprawa, pocz. XVII w.
-
Rada miasta Deventer, Holandia; Gerard ter Borch, ok. poł. XVII w.
Przypisy
- ↑ Ławników było 11 ale 2, najniższych w hierarchii bo wskazywanych przez cechy, pominięto. Byli to kramarz Niclas Grizeling i rzeźnik Paul Fridrich.
- ↑ Zachowały się pełne spisy wrocławskich radnych i ławników od 1287 r. Akta miasta Wrocławia I.H. Rada i księgi administracyjne Rady. /1287 - 1898/ Księgi Rady Miejskiej, spisy: radnych, ławników, urzędników, regulaminy, spisy członków cechów, podatki cechowe. Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Wydane Codex Diplomaticus Silesiae T.11 Breslauer Stadtbuch enthaltend die Rathslinie von 1287 ab und Urkunden zur Verfassungsgeschichte der Stadt, Breslau 1882.
- ↑ Piąty rajca od 1421 r. pełnił jedną z najważniejszych funkcji gdyż był skarbnikiem miasta. Niemiecka nazwa Kämmerer (kammerer, kwestor z łac. camerarius, questor) tłumaczona jest często jako komornik ale bardziej pasuje skarbnik. W dawnej Polsce używano też w miastach (gł. Wielkopolska od XV w.) spolszczonego Kämmerer w formie kamlarz, kamelarz. To on zarządzał miejskimi podatkami, ich poborem. Obciążenia podatkowe i budżet miasta ciągle rosły więc w XV w. do pomocy skarbnik otrzymał zastępców rekrutujących się z grona ławników. Od 1549 r. tworzyli oni wspólnie urząd kameralny (Kammeramt), a później Miejski Urząd Rentowy (Rentamt).
- ↑ Widoczna na obrazku data 1408 to najpewniej wynik zatarcia dolnej części ósemki. Ernst Kloss, z którego książki Die Schlesische Buchmalerei des Mittelalters, Berlin: 1942, s. 259, pochodzi zdjęcie zastanawia się między rokiem 1488 a 1499. Bardziej prawdopodobny jest rok 1488 gdyż obaj patrycjusze zasiadali wówczas w ratuszu. Jentsch był w tym roku zastępcą seniora rady, a Heugel szóstym ławnikiem. Na początku lat 90. Wawrzyniec Heugel zniknął z władz miasta (ostatni raz zasiadał w ławie w 1493 r.), pomimo, że żył do roku 1513. Dawid Jentsch był o wiele aktywniejszym "samorządowcem", zajmował też wyższe stanowiska. W roku śmierci (1499) był ławnikiem.
Literatura
- Schellenberg Alfred. Die Ratsherrwappen des Sterngewölbes im Oberbürgermeisterzimmer des Breslauer Rathaus. Schlesische Heimat, Jg. 1937, Heft 3, s. 139-14