Figura św. Franciszka na ul. Sudeckiej we Wrocławiu

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Pomnik Pokój i Dobro światu św. Franciszka z Asyżu na skwerze przy kościele pw. św Augustyna przy ul Sudeckiej we Wrocławiu. Poświęcenia figury patrona Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów dokonał 4 października 1987 r. ks. kard. Henryk Gulbinowicz, z okazji 40-lecia pobytu kapucynów we Wrocławiu.

Zakonnicy przybyli do Wrocławia w sierpniu 1947 r. i otrzymali w zarząd parafię św. Augustyna. Kościół tej parafii znajdujący się przy klasztorze SS. Elżbietanek na ul. Januszowickiej był całkowicie zniszczony. W 1948 r. odkupili więc od protestantów kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zniszczony, ale w stanie nadającym się do odbudowy, i który po odremontowaniu został poświęcony 4 IX 1949 r. Zmieniono dotychczasowe wezwanie na św. Augustyna.

40-lecie pobytu w mieście upamiętniono pomnikiem patrona. Postał on dzięki staraniom proboszcza o. Adama Białka pomiędzy kościołem a domem zakonnym. Rzeźba św. Franciszka z Asyżu z napisem: Pokój i Dobro światu została zaprojektowana przez Bogdana Hoffmana (1919–1990), autora realizacji pomnikowych rzeźb o tematyce sakralnej, portretowej oraz medali, profesora i rektora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dziś Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). Wykonał ją z miedzianej blachy o grubości 2 mm wrocławski rzeźbiarz Marian Kowalski. Napis Pokój i Dobro światu nawiązuje do dewizy Zakonu: Pokój i Dobro (Pax et Bonum).


Publikacja - 2020 r.
Aktualizacja - 2020 r.