Krzyż na wale przeciwpowodziowym na Osobowicach we Wrocławiu

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Metalowy krzyż przydrożny na wale przeciwpowodziowym na Osobowicach we Wrocławiu stoi przy ścieżce biegnącej wałem przeciwpowodziowym nad Odrą, wzdłuż ulicy Osobowickiej. Znajduje się na wysokości restauracji, zaraz za pętlą tramwajową.

Krzyż znajduje się w tym miejscu co najmniej od początków XX w. Pierwotnie był to drewniany krzyż z Chrystusem wyciętym z blachy i pomalowanym Zdjęcia nr 1 - lata 20. XX w. i 2 - lata 30. XX w. przedstawiają krzyż przed II wojną światową z z blaszanym Chrystusem. Z porównania zdjęć wynika, że blaszana postać została w międzyczasie przemalowana, a co bardziej prawdopodobne, wymieniona. Blaszany Ukrzyżowany był na nim prawdopodobnie do lat 80. XX w. Zdjęcia współczesne krzyża metalowego pochodzą z 2017 r.

Taki sposób przedstawiania Chrystusa na krzyżu był bardzo popularny na Śląsku od II poł. XIX w., w związku z upowszechnieniem produkcji przemysłowej blachy. Oczywiście dotyczy to tych części regionu, w których mieszkali katolicy. Osobowice były, nietypowo dla protestanckiego w większości Wrocławia, katolickie. Dlatego spotkać można w nich więcej niż gdzie indziej obiektów małej architektury sakralnej. Stały tu jeszcze co najmniej dwa krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy. Do niedawna, bo co najmniej do 2013 r., taki krzyż stał przy Placu Wyzwolenia. Niestety zamieniono figurę na współczesny fabryczny wyrób z tworzywa sztucznego. Wcześniej takiej wymiany dokonano na krzyżu stojącym na początku ul. Rodziny Kornów, biegnącej do Wzgórza Kaplicznego. Szkoda, mieszkańcy tak chętnie wymieniają, łatwe przecież w konserwacji, charakterystyczne dla regionu, blaszane figury, pozbawiając krajobraz kulturowy swego miejsca zamieszkania odniesień do tradycji.

Publikacja - 2017 r.
Aktualizacja - 2017 r.