Chrystus z blachy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Silesiacum
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
| font: 115% Verdana; color:black;height:30px" align="center" bgcolor="#cccc33" cellpadding="0" | '''O krzyżach z postacią Chrystusa wyciętą z blachy'''
| font: 115% Verdana; color:black;height:30px" align="center" bgcolor="#cccc33" cellpadding="0" | '''O krzyżach z postacią Chrystusa wyciętą z blachy'''
|-
|-
|style="border-top:1px solid #006699;" bgcolor="f3f3ff"|[[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|Krzyże z wyciętą z blachy i pomalowaną sylwetką ukrzyżowanego Chrystusa]], pojawiły się przy drogach na przełomie XVIII i XIX wieku. Były to niewielkie postacie Ukrzyżowanego na metalowych krzyżach umieszczonych na murowanych postumentach. Rozwój hutnictwa metali nieżelaznych po połowie XIX w. doprowadził do produkcji trwałych blach na skalę przemysłową, a za tym poszedł spadek cen i ich łatwa dostępność. Pojawiło się wówczas bardzo dużo fundacji drewnianych krzyży, z dużo większymi blaszanymi postaciami Chrystusa. Stawiano je w katolickich regionach właściwie całego Śląska. Taka forma Ukrzyżowanego była powszechna dla krzyży w całym władztwie Habsburgów, a więc dotarła również do ziem polskich zaboru austriackiego, nie stając się jednak tak popularna jak na pruskim Śląsku. Na pozostałych ziemiach polskich krzyż z pomalowaną na blasze sylwetką Chrystusa jest praktycznie nieznany. Dotyczy to nie tylko zaboru rosyjskiego ale i Wielkopolski, sąsiadującej bezpośrednio ze Śląskiem w ramach jednego organizmu państwowego.
|style="border-top:1px solid #006699;" bgcolor="f3f3ff"|[[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|Krzyże z wyciętą z blachy i pomalowaną sylwetką ukrzyżowanego Chrystusa]] pojawiły się przy drogach na przełomie XVIII i XIX wieku. Były to niewielkie postacie Ukrzyżowanego na metalowych krzyżach umieszczonych na murowanych postumentach.  
|-
 
|bgcolor="f3f3ff"|Kapliczki przydrożne, te z jego czasów, nabrały piękna i uroku. Nam współczesne z kolei nie zawsze są piękne lub ciekawe, ale też stanowią obraz miejscowej kultury. Powody znikania mogą być już inne, co nie znaczy, że nie należy zebrać i odtworzyć wiedzy o nich.  
Rozwój hutnictwa metali nieżelaznych po połowie XIX w. doprowadził do produkcji trwałych blach na skalę przemysłową, a za tym poszedł spadek cen i ich łatwa dostępność. Powstało wówczas bardzo dużo fundacji drewnianych krzyży, z dużo większymi blaszanymi postaciami Chrystusa. Stawiano je w katolickich regionach właściwie całego Śląska.  
 
Taka forma Ukrzyżowanego była również powszechna dla krzyży w całym władztwie Habsburgów, a więc dotarła też do ziem polskich zaboru austriackiego, nie stając się jednak tak popularna, jak na pruskim Śląsku. Na pozostałych ziemiach polskich krzyż z pomalowaną na blasze sylwetką Chrystusa jest praktycznie nieznany. Dotyczy to nie tylko zaboru rosyjskiego, ale i Wielkopolski, sąsiadującej bezpośrednio ze Śląskiem w ramach jednego organizmu państwowego.  
|-
|-
</td></tr>
</td></tr>
Linia 37: Linia 39:
|}
|}
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy]]
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy]]
__NOTITLE__

Aktualna wersja na dzień 00:21, 21 mar 2024