Epitafium Krappów
Późnogotyckie epitafium rodziny Krappe z około 1515 r. znajduje się na lewo od południowego wejścia do wieży bazyliki św. Elżbiety. Pierwotnie było wmurowane we wschodnią ścianę przylegającej niegdyś do wieży kościoła kaplicy Krappów, a po jej zburzeniu w 1839 r. przeniesione zostało na obecne miejsce.
-
Widok całego epitafium Krappów (ok. 1515), łącznie z plakietą herbową Scholtza (ok. 1580)
-
Znak (herb domowy, Hausmarke, gmerk) używany przez Hansa I Krapffa (starego) (zm. 1497); pierwsza postać z lewej.
-
Herb Krappe pod postacią Hansa II Krapffa (starszego) (zm. 1513); drugi od lewej.
-
Herb rodziny Meißner pod czwartą od prawej postacią kobiecą. To Beatrix Meißner, żona Hansa II Krapffa (postać męska druga od lewej). Między nimi ich dzieci.
-
Herb szlacheckiej rodziny von Falkenhayn, mającej obywatelstwo Wrocławia, pod pierwszą z prawej postacią kobiecą. To Katarzyna Krapff z domu Falkenhayn, żona Hansa I Krapffa (postać pierwsza z lewej). Między nimi ich dzieci i wnuki.
Plakieta herbowa znajdująca pod epitafium. Powstała w związku z renowacją epitafium dokonaną ok. 1580 r., a jej fundatorem był Georg von Althoff zw. Scholtzem (słabo czytelny napis u dołu plakiety „Georg Althoff Scholtz [genannt]”).
-
Piaskowcowa plakieta z czterema herbami i manierystycznym ornamentem.
-
Herb rodziny Krappe. Pierwsza żona Georga Althoffa to Katharina Krappe (1533-1580). Małżeństwo zawarte w 1554 r. Renowacja epitafium, a więc i powstanie plakiety, miały najpewniej związek z jej śmiercią. Na epitafium jest jej ojciec Hans III (zm. 1547) - wśród synów Hansa II (postać z herbem Krappe) klęczących przed nim.
-
Herb Georga von Althoff zwanego Scholtzem (1517-1604)
-
Herb rodziny Hirsch